Interdyscyplinarne seminarium naukowe na PWr – wykład odwołany

Szanowni Państwo,

z uwagi na zagrożenie wywołane koronawirusem informujemy, że wykład prof. Gérarda Mourou, zaplanowany na 2 marca br. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, został odwołany.

Gościem kolejnego w 2020 roku spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego na Politechnice Wrocławskiej będzie laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki, profesor Gérard Mourou.

Od ponad trzydziestu lat profesor Gérard Mourou jest pionierem w dziedzinie ultraszybkich laserów i ich zastosowań w dyscyplinach naukowych, inżynieryjnych i medycznych. W dziedzinie okulistyki jego prace zaowocowały technologią IntraLASIK, stosowaną u ponad 5 milionów pacjentów. W 1983 roku, na Rochester University (USA), profesor- wraz ze swoją doktorantką Donną Strickland- opracował technikę CPA (ang. Chirped Pulses Amplification). Umożliwiła ona wzmocnienie ultrakrótkich impulsów laserowych do bardzo wysokich mocy optycznych (PW – petawatów), polegających na rozciąganiu przed wzmocnieniem impulsu laserowego, a po wzmocnieniu jego kompresowaniu. Metoda CPA to istotny przełom w technice laserowej ultrakrótkich impulsów dużej mocy. Właśnie za jej opracowanie otrzymał w 2018 roku, wraz z Donną Strickland, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Na Politechnice Wrocławskiej profesor wygłosi wykład pt. „Passion Extreme Light” (wystąpienie w języku angielskim z polskim tłumaczeniem). Spotkanie odbędzie się 2 marca w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8), początek o godzinie 14.00. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja za pośrednictwem serwisu evenea.pl.

Prof. Gérard Mourou będzie przebywał na Politechnice Wrocławskiej w ramach ELI Day, czyli warsztatów europejskiego programu ELI - Extreme Light Infrastructure. Spotkania będą prowadzone w języku angielskim. Wstęp wolny.