Zaproszenie na obchody Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Światowy Dzień Wody na UPWr

Zaproszenie na obchody Światowego Dnia Wody
na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Kontakt:

Wydział Inżynierii Kształtowania
Środowiska i Geodezji
pl. Grunwaldzki 50

Koordynator Światowego
Dnia Wody:

mgr inż. Łukasz Gruss

tel. 71-320-55-47

Zapraszamy do udziału w obchodach Światowego Dnia Wody, który odbędzie się w dniu 22 marca 2018 r. na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Wody jest: „Woda dla natury”. Światowy Dzień Wody jest świętem ustanowionym przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1922 roku i obchodzonym każdego roku w marcu. Wówczas na całym świecie organizuje się różnego rodzaju przedsięwzięcia, mające na celu zwrócenie uwagi na problemy gospodarki wodnej. W tym roku Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu tradycyjnie przyłączył się do międzynarodowej akcji.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody Biuro Rekrutacji przedstawi interesującą ofertę dla przyszłych studentów. Zostały przygotowane wykłady, seminaria, oraz warsztaty i stanowiska informacyjno-wystawowe.

Wykłady adresowane do uczniów szkół średnich i studentów związane będą m.in. z gospodarowaniem wodami, problematyką wody w naturze i odbędą się w Auli Jana Pawła II.

Przewidziano dwa seminaria dla uczniów szkół średnich i studentów. W pierwszym Członkowie Rady Naukowej Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych przedstawią zagadnienia na temat nowoczesnego rozpoznawania i zarządzania wodami podziemnymi, zagadnienia suszy oraz związane z systemem HydroProg. W drugim seminarium zostanie przedstawiony problem ochrony przed powodzią w dorzeczu Odry.

Dla osób zainteresowanych warsztatami organizator zaplanował poznanie zasad modelowania hydrodynamicznego w ciekach, które zostanie przeprowadzone przez Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych.

Zajęcia w Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych

Podczas tego warsztatu będzie możliwość poznania działania modeli numerycznych, symulacji wezbrań na cieku z wykorzystaniem profesjonalnego oprogramowania. Kolejny warsztat odbędzie się w Laboratorium wodnym im. Profesora Juliana Wołoszyna.

Zajęcia z modelowania (Model Wrocławskiego Węzła Wodnego)

Podczas tego warsztatu zostanie wykonany eksperyment z lepkości cieczy, zostanie pokazane działanie Modelu Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz eksperyment z ruchem wody w korycie z przeszkodami podczas wezbrania.

Zajęcia w Laboratorium wodnym im. Profesora Juliana Wołoszyna

Warsztat zorganizowany w Centralnym Wydziałowym Laboratorium Badań Środowiskowych to prezentacja oznaczania zanieczyszczeń występujących w śródlądowych wodach powierzchniowych. Zostanie przedstawione zagadnienia oczyszczania ścieków i samooczyszczania się wód powierzchniowych. Zostaną pokazane możliwości sprzętu laboratoryjnego takiego jak:

• chromatograf jonowy i ICP
  • bomba kalorymetryczna i mikroskop FTIR
  • mikroskop konfokalny – badania mikroskopowe osadu czynnego

Zajęcia z wykorzystaniem chromatografu jonowego

W warsztatach i seminariach swoją pomoc oferują studenci, którzy chętnie biorą udział w przygotowaniach i w obchodach Światowego Dnia Wody.

W tym roku w holu Centrum Naukowo-Dydaktycznego zaplanowano stanowiska informacyjno-wystawowe wystawiane przez firmy i instytucje związane z gospodarką wodną takie jak: AQUA SERWIS S.A., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu, Centrum Modelowania Procesów Hydrologicznych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Oddział we Wrocławiu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych Oddział we Wrocławiu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a także Samorząd Studencki i Studenckie Koła Naukowe Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Na stanowiska serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich i studentów.

Zajęcia adresowane są do młodzieży szkół średnich i studentów. Ciekawe pokazy w laboratoriach Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wykłady i seminaria będą urozmaicone grami i konkursami. Dla najlepszych uczniów organizator przewidział nagrody. Dla zarejestrowanych uczestników zaplanowano dyplomy uczestnictwa. Poprzez przeprowadzane eksperymenty i dyskusje będziemy się starali rozbudzić ciekawość uczniów i zwrócić ich uwagę na problemy zasobów wodnych, zmian ilości i jakości wody oraz zanieczyszczenia środowiska wodnego.

Formularz zgłoszenia uczestnictwa
(rejestracja zakończona)

Program obchodów Światowego Dnia Wody na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

plik PDF Laboratoria i warsztaty plik PDF, 496.02 KB