Nasza wystawa w Azji Środkowej

W ramach 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości dr Anna Borcz oraz dr inż. Marta Weber-Siwirska z Instytutu Architektury Krajobrazu zorganizowały następujące 3 wystawy plastyczne (zamiast planowanej jednej), które cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów:

• Miasto Samarkanda – Samarkand Institute of Veterynary Medicine
  • Miasto Samarkanda – Institute of Architectural and Civil Engineering
  • W stolicy Uzbekistanu w Taszkiencie – Gallery Restaurant „Sarbon”

na_uczelni_w_samarkandzie,_przy_fladze_uzbekistanu
Na uczelni w Samarkandzie, przy fladze Uzbekistanu

Wystawa „Warkocz kultury” obrazów dr Anny Borcz oraz najzdolniejszych studentów AK miała na celu unaocznienie wątków orientalnych w kulturze polskiej, wplecione w bogaty warkocz „wstążki” polskie i orientalne. Artystkę zainspirował fakt, iż dawne państwo polsko-litewskie, (które graniczyło z terenami podbitymi przez wyznawców islamu) było wielonarodowe, różnorodne obyczajowo i religijnie. Znajduje to swoje odzwierciedlenie np.: w malarstwie, architekturze, militariach oraz w kształcie i kolorystyce polskich strojów ludowych.

oczy_samarkandy,olej_na_plotnie_a._borcz,_galeria_taszkient
Oczy Samarkandy,olej na płótnie A. Borcz, Galeria Taszkient

otwarcie_wystawy_dla_studentow
Otwarcie wystawy dla studentów

Ponadto przeprowadzono kilka wykładów na obu Uniwersytetach w Samarkandzie, którymi była zainteresowana kadra naukowa i studenci zadający wiele pytań. Dr inż. M. Weber-Siwirska w bogato ilustrowanej prezentacji przedstawiła różne sposoby budowy i korzyści płynące z instalowania żyjących ścian i zielonych dachów w przestrzeni miast na rożnych kontynentach.

piec_do_lepionych_pierogow_z_miesem_baranim
Piec do lepionych pierogów z mięsem baranim

piec_z_regionalnymi_potrawami
Piec z regionalnymi potrawami

Na zakończenie autorka A. Borcz ofiarowała w Samarkandzie jeden duży obraz z wystawy pt. „Kopuły Wschodu” z wkomponowanym motywem zabytkowego Tadż Mahalu. Okazało się , iż właśnie potomek władcy Uzbekistanu tj. wielkiego Timura zawojował w XVII wieku część Indii i kazał po śmierci żony zbudować tę zachwycającą architekturę.

mauzoleum_timura_zloty_ornament_i_napisy_w_samarkandzie
Mauzoleum Timura, złoty ornament i napisy w Samarkandzie

pomnik_polakow_z_armii_andersa_k._cmentarza_1942_taszkient
Pomnik Polaków z Armii Andersa k. cmentarza 1942. Taszkient

Możliwości współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu przedstawiła dr inż. M. Weber-Siwirska, a ze strony Uzbeckiej prof. F. Ahrorov. Rezultatem naszych działań jest przygotowanie przez Rektorów: Samarkand Institute of Veterynary Medicine oraz Institute of Architectural and Civil Engineering propozycji umów dotyczących współpracy naukowej i dydaktycznej z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, które przywieziono do Polski.

Bezpośredni link do relacji z wizyty na stronie Uniwersytetu w Samarkand-Uzbekistan http://www.samvmi.uz/news/68