Zaproszenie na wykład: Minimalist mechanistic approaches to model ecohydrological processes and sustainable water management

Polskie Towarzystwo Geofizyczne, Oddział Wrocławski
wraz z Instytutem Kształtowania i Ochrony Środowiska

zaprasza na posiedzenie
podczas którego:

prof. Paolo Perona

Instytut Infrastruktury i Środowiska, Szkoła Inżynierii, Uniwersytet w Edynburgu

przedstawi prezentację na temat:

Minimalistyczne, mechaniczne podejście do modelowania procesów ekohydrologicznych
i zrównoważonej gospodarki wodnej

**********************************************

Environmental processes are key to the functioning of the Earth system and its components (Ecosphere). Such processes are characterized by deterministic (i.e. certain) and stochastic (i.e. uncertain) rules, which help govern ecosystem habitat formation, characteristics and species biodiversity. In this talk, we will discuss minimal mechanistic approaches to model deterministic behaviour and random fluctuations in a number of environmental processes. We shall examine both catchment and point scale hydrological processes, as well as river reach ecomorphodynamic ones involving bank erosion and plant uprooting by flow. These examples will allow us to understand how the combination of determinism and stochasticity leads to the resistance of ecosystems to perturbations, and how sustainable measures placed in defense of planetary boundaries must guarantee part of the original deterministic and noisy components of the process.

***********************************************

Posiedzenie odbędzie się w dniu 13.11.2019 r. o godzinie 12:00 w sali II M Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pl. Grunwaldzkim 24

Serdecznie zapraszamy Pracowników, Doktorantów, Studentów, Seniorów, Sympatyków oraz wszystkich zainteresowanych.